وای‌فای گوگل و مایکروسافت بر علیه LTE-U ورایزون

وای‌فای گوگل و مایکروسافت بر علیه LTE-U ورایزون

مانند تمام اپراتورهای تلفن همراه‌؛ ورایزون نیز ار طرف دولت آمریکا مجوز دارد تا روی کانال‌های فرکانس‌ رادیویی خاصی به مشترکان خود دیتا ارائه بدهد. البته در کنار آن کانال‌های فرکانس‌ رادیویی رایگان و بدون مجوزی نیز وجود دارد که می‌تواند برای دیتا مورد استفاده قرار گیرد؛ هرچند که تلفن‌های امروزی تجهیزات لازم برای دریافت اطلاعات از روی این فرکانس‌ها را ندارند. اما ورایزون در حال کار بر روی برنامه‌ای است که با تجهیز کردن تلفن همراه به یک چیپ مخصوص می‌تواند از این مزیت استفاده کند. نام این برنامه LTE در طیف‌های مجاز (LTE-U) است.<
به گفته ورایزون مزیت استفاده از فناوری LTE-U کاهش تداخل در LTE است که باعث می‌شود تا دیتا با سرعت بیشتر و ثبات بالاتری به کاربر برسد. در این پروژه؛ LTE-U ازبرج‌های کوچک تلفن همراه و روترهای بی‌سیم استفاده می‌کند. شرکت سخت‌افزاری کوالکام مفهوم LET-U را توسعه داد و در حال ساخت چیپ‌ست آن است که به تلفن‌ها اجازه می‌دهد از طیف بدون مجوز استفاده کنند.
اما گوگل و پیروانش می‌گویند که مشکلی در این بین وجود دارد: افت شدید وای‌فای است. با این‌که گفته می‌شود LTE-U باعث می‌شود تا میزان تداخل در دیتایی که از برج به گوشی می‌رسد کاهش پیدا کند؛ اما ممکن است هر دو در پهنای باند مشترک کار کنند و بر طبق اصول؛ LTE-U نسبت به وای‌فای برتری دارد. شرکت‌هایی که با این طرح مخالف هستند می‌گویند قبل از این‌که این سیستم بخواهد به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد باید بیشتر مورد آزمایش قرار بگیرد. سازمان FCC هنوز مستقیما وارد این بحث نشده است اما یکی از سخنگویان آن‌ها گفته که به‌دقت تمام اتفاقات جاری و شرکت‌هایی که به‌گونه‌ای در این موضوع دخیل هستند را زیرنظر دارد.